Streszczenie wykładów
Lekcja 1: Budownictwo energooszczędne
W trakcie prelekcji słuchacze dowiedzą się w jaki sposób projektuje się budynki energooszczędne oraz w jaki sposób można wykorzystać cechy otoczenia w lepszym zarządzaniu energią. Omówione zostaną również obecne standardy budownictwa energooszczędnego, jak również technologie umożliwiające ich realizację. Wspólnie z uczestnikami odkryjemy jak ogromną rolę w realizacji postulatów zrównoważonego rozwoju pełni budownictwo energooszczędne.
Lekcja 2: Zrównoważone budownictwo jako forma przeciwdziałania geozagrożeniom
Zrównoważone budownictwo to nowoczesne podejście do projektowania i wykonawstwa obiektów, które minimalizuje negatywny wpływ na środowisko i zwiększa bezpieczeństwo ludzi. W kontekście geozagrożeń, takich jak ruchy masowe, powodzie, zrównoważone budownictwo obejmuje m.in. stosowanie ekologicznych materiałów, systemów retencji i odprowadzania wód opadowych (np. zielone dachy, zrównoważone systemy odwadniania), wzmacnianie skarp i stabilizację gruntów oraz odpowiednie planowanie przestrzenne, które unika zabudowy na terenach wysokiego ryzyka. Dzięki temu budynki i infrastruktura stają się bardziej odporne na ekstremalne zjawiska, a także pozwalają na szybszy powrót do funkcjonowania po wystąpieniu geozagrożenia. Zrównoważone budownictwo to inwestycja w bezpieczniejszą przyszłość, która łączy troskę o środowisko z ochroną życia i mienia.
Lekcja 3: Ekodesign dla zrównoważonego rozwoju
Czy można tworzyć rzeczy, które są jednocześnie estetyczne, funkcjonalne i przyjazne dla środowiska? Podczas wykładu przyjrzymy się roli ekodesignu, jako jednemu z nowoczesnych form edukacyjnych i jednemu z najważniejszych narzędzi wspierających zrównoważony rozwój. Uczestnicy dowiedzą się, czym tak naprawdę jest ekoprojektowanie – czyli nowoczesne tworzenie z myślą o naturze – oraz poznają przykłady produktów i rozwiązań zaprojektowanych tak, by działały dłużej, zużywały mniej zasobów i były łatwe do recyklingu oraz przyjazne dla środowiska. Wspólnie zastanowimy się, jak mądrze projektować przedmioty, budynki i przestrzenie, by realnie chronić naszą planetę i tworzyć bardziej odpowiedzialny świat