Streszczenie wykładów
LEKCJA 1: Wykrywanie i monitorowanie geozagrożeń z użyciem misji satelitarnych
Prelekcja dotyczy wybranych misji satelitarnych dostarczających danych na potrzeby wykrywania geozagrożeń oraz istniejących systemów, których zadaniem jest monitorowanie ryzyka wystąpienia ekstremalnych zjawisk zagrażających ludzkiemu życiu oraz mieniu. Omówione zostanie wykrywaniu ruchów mas ziemnych, trzęsień Ziemi, tsunami oraz huraganów.
LEKCJA 2: Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce
Prelekcja dotyczy atlasów umożliwiających ocenę wystąpienia potencjalnych zagrożeń spowodowanych wybranymi zjawiskami meteorologicznymi, oraz ostrzeżeń prognostycznych zawierających informację o mających się zdarzyć w najbliższym czasie zagrożeniach. Zwraca uwagę na wzrost częstości zjawisk ekstremalnych związanych ze współczesnymi zmianami klimatu.
LEKCJA 3: Ochrona gleb jako narzędzie przeciwdziałania zmianom klimatu
W trakcie prelekcji słuchacze dowidzą się jak złożonym „organizmem” jest gleba, jakie pełni funkcje w środowisku i jakie usługi świadczy człowiekowi. Powiemy o największych współczesnych zagrożeniach na jakie narażone są gleby oraz o tym w jaki sposób można wykorzystać gleby, zwłaszcza torfowe do przeciwdziałania zmianom klimatu.
LEKCJA 4: Przeciwdziałanie geozagrożeniom a dokumenty planistyczne
Planowanie przestrzenne jest dziedziną, która analizując różne uwarunkowania i wyciągając z nich wnioski, stara się określić możliwe sposoby zagospodarowania. Odpowiadamy tym samym na pytanie - dlaczego, co i gdzie można lub nie można budować. Korelacja takich uwarunkowań jest szczególnie istotna w kontekście przeciwdziałania geozagrożeniom. Prelekcja dotyczy omówieniu przykładowych dokumentów planistycznych, gdzie zadaniem projektantów było pogodzenie sprzecznych uwarunkowań oraz określenie dopuszczalnych sposobów zagospodarowania na terenach problematycznych.